2023 Lagos state house of assembly election results

In 2023 Lagos state house of assembly election the election was held on 18 of March 2023

You can also read

2023 Lagos state house of representatives election results

2023 Lagos state senatorial election results

2023 LAGOS state governorship election results

Table of Contents

2023 Lagos state house of assembly election

In 2023 Lagos state house of assembly election there are 40 Constituencies in the election

 

2023 Agege I Constituency election

In 2023 Agege I Constituency election there are 8 contested candidates that participated in the election

Obasa Mudashiru candidate from APC

,Raheem Rasaki Alani candidate from LP

,Bankole Oluwaseyi Babantunde candidate from PDP

,Rojaiye Abdulsheriff Babajide candidate from A

Biobaky Kafayat Morenikeji candidate from ADC

Odusami Oladipupo candidate from ADP

Olusanya Oluwasesan candidate from NNPP

Ogunji Olubunmi Michael candidate from SDP

 

2023 Ajeromi/Ifelodun I Constituency election

In 2023 Ajeromi/Ifelodun I Constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Olumoh Saad Lukman candidate from APC

Mohammed Haruna Bida candidate from AA

Ishola Shehu Adebayo candidate from AAC

Bada Olabode Lateef candidate from ADC

Okolose Vincent candidate from ADP

Nnamdi Raymond candidate from BP

Mukawa Jubril candidate from LP

Johnson Shola Obey candidate from NNPP

Odumosu Luqman Adelagun candidate from PDP

Ajiboye Jamiu candidate from PRP

Salami Ibrahim candidate from SDP

 

2023 Alimosho I Constituency election

In 2023 Alimosho I Constituency election there are 12 contested candidates that participated in the election

Alawode Adesola Oreoluwa candidate from AA

Ogu Godfrey Izuchukwu candidate from AAC

Modebe Paul C candidate from ADC

Ebenezer Oluwafemi candidate from ADP

Jimoh Orelope Luqman Olatunji candidate from APC

Oluwanfunmi Folagbade Anike candidate from BP

Mafe Olakokunbo candidate from LP

Kolapo Jejelola Elizabeth candidate from NNPP

Osho Felicia Abosede candidate from NRM

Sogunro Sunday Emmanuel candidate from PDP

Job Idowu Emmanuel candidate from PRP

Christopher Temitope Janet candidate from SDP

 

2023 Amuwo Odofin I Constituency election

In 2023 Amuwo Odofin I Constituency election there are 8 contested candidates that participated in the election

Bello Abdul-Rahman Adedapo candidate from AA

Oliver Ogbar candidate from ADP

Folorunso Olusegun Olaitan candidate from APC

Atasiem Victor Ebere candidate from BP

Osafile Foluke Stella candidate from LP

Dorothy Chiegeonu Ilegbune candidate from NNPP

Davies Alaba Emmanuel candidate from PDP

Fasuyi Abimbola Odunayo candidate from SDP

 

2023 Apapa I Constituency election

In 2023 Apapa I Constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Meranda Mojisola Lasbat candidate from APC

Musa Aminat Adebisi candidate from AA

Owolabi Balikis candidate from ADC

Adebayo Lukman candidate from ADP

Balogun Olawale Kazeem candidate from BP

Abani Emmamuel Omen candidate from LP

Yusuf Razaq candidate from NNPP

Dauda Aliyu candidate from PDP

Nweke Giideon candidate from SDP

 

2023 Badagry I Constituency election

In 2023 Badagry I Constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Bankole Bunmi Mautin candidate from AA

Olaguro Malik Oladunni candidate from AAC

Igoh Leonard candidate from ADC

Yekinni Adetona Jamiu candidate from ADP

Bonu Solomon Saanu candidate from APC

Ademulegun Omowumi Oluwaseun candidate from BP

Jayesimi Semanu Samuel candidate from LP

Awe Gbemisola Sikirat candidate from NNPP

Fayemi Oluwagbenga candidate from PDP

Disu Titi candidate from SDP

 

2023 Epe I Constituency election

In 2023 Epe I Constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Tobun Mustainu Abiodun candidate from APC

Saheed Afeez Ayinde candidate from AA

Akingbade Lateef Olayinka candidate from ADC

Adedokun Gafar candidate from ADP

Jimoh Babatunde candidate from APP

Adeushola Ayodeji candidate from LP

Fatokun Ajao Olayide candidate from NNPP

Keshinro Abiodun Akeem candidate from PDP

Olatunji Ganiyu Debori candidate from SDP

 

2023 Eti-Osa I Constituency election

In 2023 Eti-Osa I Constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Adams Noheem Babatunde candidate from APC

Qasim Yahya Olanrewaju candidate from AA

Ekanem Emmanuel Elizabeth candidate from ADC

Aremu Olufemi Emmanuel candidate from ADP

Adejumo Aderibigbe candidate from APP

Olowu Cyprian candidate from BP

Adeniji Ronke Iyabode candidate from LP

Sobande Olanrewaju Oluwaseyi candidate from NNPP

Angulu Dorothy Lami candidate from NRM

Lasisi Akeem Jinadu candidate from PDP

Koyode Jeremiah candidate from SDP

 

2023 Ibeju-Lekki I Constituency election

In 2023 Ibeju-Lekki I Constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Mojeed Fatai Adebola candidate from APC

Adetunji Oluwaseyi Adeseun candidate from AA

Ajibulu Akinola candidate from AAC

Kupoluyi Atinuke Dada candidate from ADC

Hamsat Barakat Adejoke candidate from ADP

Abifade Olayide Tosin candidate from BP

Fashina Tope candidate from LP

Collins Enamuhor candidate from NNPP

Balogun Waris Dare candidate from PDP

Adeoti Precious Olayomade candidate from SDP

 

2023 Agege II constituency election

In 2023 Agege II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Abdulkareem Jubreel Ayodeji candidate from APC

,Akinropo Abdullah candidate from LP

,Ejikunle Olorunshogo Israel candidate from PDP

,Ojeyinka Mustapha Tope candidate from A

Ogunlade Bukonla Elizabeth candidate from AA

Adesegha Oluyemisi. Omotola candidate from ADP

Odewale Olanrewaju Olufemi candidate from BP

Ekunola Richard Aedeyemi candidate from NNPP

Adeniyi Bayo candidate from SDP

 

2023 Ifako/Ijaiye I Constituency election

In 2023 Ifako/Ijaiye I Constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Ogunleye Gbolahan Apetokunbo candidate from APC

,Osho Semiu Adetokunbo candidate from LP

,Lawal Olamide Olalekan candidate from PDP

,Oladapo Sunday Moses candidate from ADC

Aderibigbe Adekunle Razaq candidate from NNPP

Samson Suliamon candidate from ADP

Idowu Olaiwola Adeleke candidate from AA

Abubakri Afeez Akolade candidate from AAC

Arulogun Adebayo candidate from SDP

 

2023 Kosofe I Constituency election

In 2023 Kosofe I Constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Sanni Ganiyu Babatunde candidate from APC

Ogundare Oluwaseyi Olawale candidate from AA

Ogunlami Opeyemi Benjamin candidate from AAC

Okafor Abraham Oghenero candidate from ADC

Afolabi Omolola candidate from ADP

Moriyole Olukunle Akinmuyiwa candidate from BP

Osikuminu Akinwande Ayokunle candidate from LP

Latifu Alamu Adetinwo candidate from NNPP

Owoaje Babasola Gabriel candidate from PDP

Carew Olanrewaju candidate from SDP

 

2023 Lagos Island I constituency election

In 2023 Lagos Island I constituency election there are 12 contested candidates that participated in the election

Oseni Nofisat Folake candidate from AA

Olanrewaju Samson Sunday candidate from AAC

Oyewole Sunmisire Michael candidate from ADC

Adeola Cynthia candidate from ADP

Lawal Olumegbon Omolara Omotade candidate from APC

Akapo Olamide candidate from APP

Mohammed Saheed candidate from BP

Kasali Olawale candidate from LP

Ajisefini Ahmed Sherif candidate from NNPP

Ediale Eigbe Fredrick candidate from NRM

Saheed Taofeek Abolaji candidate from PDP

Balogun Ronke candidate from SDP

 

2023 Lagos Mainland I Constituency election

In 2023 Lagos Mainland I Constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Owolabi Ibrahim Ajani candidate from APC

Sulaiman Lukmon candidate from AA

Osuolale Oyenike Fatimo candidate from AAC

Jonah Prince Thankgod candidate from ADC

Afose Sulaiman Senaton candidate from ADP

Afolabi Wasiu Olayemi candidate from BP

Aboderin Ademuyiwa Aduragbemi candidate from LP

Oladipe Victor Olarewaju candidate from NNPP

Owolabi Lukman Babatunde candidate from PDP

 

2023 Mushin I Constituency election

In 2023 Mushin I Constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Akinsanya Ayinde Nureni candidate from APC

Balogun Idris Abayomi candidate from AA

Yusuf Erinfolami candidate from ADC

Bocaji Faysal candidate from ADP

Oladapo Olaleye candidate from APP

Bamigboye Morufu Olawale candidate from BP

Isiaq Toafeek Kayode candidate from LP

Ogunleye Taiwo Rahmon candidate from NNPP

Hassan Fatai Olaniyi candidate from PDP

Ekuribe George candidate from SDP

Arogundade Omoseke candidate from YPP

 

2023 Ojo I Constituency election

In 2023 Ojo I Constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Hussain Faiz Bolaji candidate from AA

Adeyemo Adekunle candidate from ADC

Felix Tejumola Agboola candidate from ADP

Ege Olusegun Adebisi candidate from APC

Obodo Emeka Ken candidate from APP

Asiwa Chekwube candidate from BP

Oregbemi Olawale candidate from LP

Yakubu Iliasu Bargoni candidate from NNPP

Amosu Oyedele Gbemovoh candidate from PDP

Ayeni Jumoke candidate from SDP

Adoffe Efe Showboy candidate from YPP

 

2023 Oshodi/Isolo I Constituency election

In 2023 Oshodi/Isolo I Constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Shitta Faruk Olaotan candidate from AA

Ashaye Moses Akeem candidate from AAC

Atoyebi Olufunke Idowu candidate from ADC

Ngoka Obiageli Gloria candidate from ADP

Ogundipe Stephen Olukayode candidate from APC

Oyelayo Bukola candidate from APP

Ekwubibi Ugochukwu candidate from LP

Al-Hayuni Maryam Bolanje candidate from NNPP

Akinyemi Akintunde K candidate from PDP

Suliamon Ishola candidate from SDP

 

2023 Shomolu I Constituency election

In 2023 Shomolu I Constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Orekoya Abiodun candidate from APC

,Adelana Adesegun Adewale candidate from LP

,Shittu Adedola Olukorede candidate from PDP

,Olaleye Ezekiel Oyefemi candidate from ADC

Awofodu Oluwabori Oluwaseye candidate from AA

Adeniyi Kolade candidate from ADP

Ezitonye Peace Uzoma candidate from BP

Ayodele Gbenga Joshua candidate from AAC

Awodeji Abdul candidate from SDP

Gabriel Temitope Dosunmu candidate from NNPP

 

2023 Surulere I Constituency election

In 2023 Surulere I Constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Elliott Olushola candidate from APC

,Adebayo Bode candidate from LP

,Thompson Sulaimon Abolaji candidate from PDP

,Esebamen Collins Aigbokhaode candidate from ADC

Omotosho Oluwasefunmi candidate from ADP

Oshodi Lateef Olalekan candidate from SDP

Sulaimon Abdulwasiu Aderemi candidate from AA

Onwuboru Peace candidate from NNPP

Folami Tajudeen Akinpelumi candidate from BP

Malik Tawa Opeyemi candidate from APP

Nnadi Brendan Nnaemeka candidate from NRM

 

2023 Ajeromi/Ifelodun II constituency election

In 2023 Ajeromi/Ifelodun II constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Alao Omobolaji candidate from AA

Iweta Godwin Ogheneruemu candidate from AAC

Aliu Olatunji Wasiu candidate from ADC

Uwandu Wilfred Chukwuma candidate from ADP

Oluwa Akanbi Sabur candidate from APC

Omoyele Isaac candidate from BP

Ilogeme Uche Joseph candidate from LP

Adeyi Francis candidate from NNPP

Kuye Taofeek Olajide candidate from PDP

Okoro Chinedu candidate from SDP

 

2023 Alimosho II constituency election

In 2023 Alimosho II constituency election there are 12 contested candidates that participated in the election

Joseph Kehinde Olaide candidate from APC

Buchieze David Onyebuchi candidate from AA

Amzat Damilare Olayinka candidate from ADC

Glory Adebayo candidate from ADP

Agunloye Fisayo candidate from BP

Shosanna Oluwafemi candidate from LP

Adebowale Islamiyyah Abiodun candidate from NNPP

Umoh Simon Peter candidate from NRM

Ejalonibu Monsuru candidate from PDP

Tokede Williams Olusola candidate from PRP

Adepoju Leke candidate from SDP

Surakat Adam Ibrahim candidate from YPP

 

2023 Amuwo Odofin II constituency election

In 2023 Amuwo Odofin II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Rauf Olawale Age- Sulaiman candidate from APC

Adebowale Olanrewaju Ismail candidate from AA

Opesanmi Olawole Sammel candidate from ADC

Ojetunde Elijah candidate from ADP

Dieyi Isaac candidate from BP

Tunde Fashina candidate from LP

Onwurah Sylvester Chukwudi candidate from NNPP

Oluwa Afeez Gbadeshere candidate from PDP

Osaigbovo Helen Musili candidate from SDP

 

2023 Apapa II constituency election

In 2023 Apapa II constituency election there are 8 contested candidates that participated in the election

Adeoye Abiodun Issa candidate from AA

Olaitan Ibrahim Olaniyi candidate from ADC

Bolanle Fatai candidate from ADP

Lawal Aina Musibau candidate from APC

Azare John Noble candidate from LP

Akintola Bello candidate from NNPP

Ogunyinka Babawale Olufunso candidate from PDP

Yusuf Hakeem candidate from SDP

 

2023 Badagry II constituency election

In 2023 Badagry II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

David Setonji Samuel candidate from APC

Henwa Jijoho Yemisi candidate from AA

Ohikere Habibu Abiodun candidate from ADC

Dosunmu Modinary Aduke candidate from ADP

Padonu Semasa David candidate from BP

Gbadamasi Kolawole Akeem candidate from LP

Abadoni David Chukuorimo candidate from NNPP

Ashade Wahab Aiyeleru candidate from PDP

Emmanuel Adewale candidate from SDP

 

2023 Epe II constituency election

In 2023 Epe II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Ogunkelu Sylester Oluwadahunsi candidate from APC

Openiyi Maryam Tolulope candidate from AA

Rasaq Issah Abolanle candidate from ADC

Lasisi Tosin candidate from ADP

Ikpi Felix candidate from BP

Odutan Ahmed Tolani candidate from LP

Echigbue Patrick candidate from NNPP

Adesada Wasiu Akingbade candidate from PDP

Okoya Abolaji Stephen candidate from SDP

 

2023 Eti-Osa II constituency election

In 2023 Eti-Osa II constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Yishawu Gbolahan Rufai Olusegunalabi candidate from APC

Egheonyeha Omodu Godwin candidate from AA

Disu Ajibola candidate from ADC

Agbonma Oluwatoyin Solaide candidate from ADP

Olojede Idris candidate from APP

Ojienoh Justice Segun candidate from BP

Fangnon Gbemi candidate from LP

Umar Abdulazeez Muhammed candidate from NNPP

Obika Henry Chioma candidate from NRM

Taiwo Oluwasogo Joseph candidate from PDP

Olawale Charles Jokanola candidate from SDP

 

2023 Ibeju-Lekki II constituency election

In 2023 Ibeju-Lekki II constituency election there are 5 contested candidates that participated in the election

Adetons Haleemat candidate from ADP

Ajayi Oladele Oluwadamilare candidate from APC

Awosanya Bayo candidate from LP

Oriomi Yusuf David candidate from NNPP

Abibu Adekunle Wasiu candidate from PDP

 

2023 Ifako/Ijaiye II constituency election

In 2023 Ifako/Ijaiye II constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Aina Ayandare Emmanuel candidate from AA

Adaraloye Kola Babatunde candidate from AAC

Okoida Mabel Bosede candidate from ADC

Adekoya Olaoluwa candidate from ADP

Olotu Ojo Emmanuel candidate from APC

Gentry Omobolanle Temitayo candidate from BP

Omotayo Taiwo Oluwadamilare candidate from LP

Badmus Olainale Olalekan Quadri candidate from NNPP

Owuama Rita Anwulika candidate from NRM

Giwa Adeshola Wasiu candidate from PDP

Oti Steven candidate from SDP

 

2023 Ikeja II constituency election

In 2023 Ikeja II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Kasunmi Ademola, Adegokunbo, Richard candidate from APC

Oludare Smith Emiola Sunday candidate from AA

Jegede Olatunji Kehinde candidate from AAC

Aja Clement Elemi candidate from ADC

Olaeunle Christiana candidate from ADP

Jetawo Christopher Abimbola candidate from BP

Yusuf Yinka candidate from LP

Oswald Steve Sunday candidate from NNPP

Omitade Adewale Olumide candidate from PDP

 

2023 Ikorodu II constituency election

In 2023 Ikorodu II constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Aro Moshood Abiodun candidate from APC

,Adetula Fausat Olaide candidate from LP

,Oyebo Adewale Isiaka candidate from PDP

,Omo Osas Ifemide candidate from ADC

Azeez Gbolahan candidate from ADP

Kasumu Shamsideen Olasunkanmi Adedoyin candidate from AAC

Onibudo Sodiq Abiodun candidate from NNPP

Ogunnote Bukola Iyabo candidate from AA

Adebayo Monsurat candidate from BP

Owolabi Mojeed candidate from SDP

 

2023 Kosofe II constituency election

In 2023 Kosofe II constituency election there are 11 contested candidates that participated in the election

Saheed Wasiu Obafemi candidate from APC

Opeyemi Esther candidate from AA

Adekoya Wasiu Obasola candidate from AAC

Onigbinde Ayoola Samuel candidate from ADC

Olowofo Chlsera Esther candidate from ADP

Atekoja Ibraheem Akorede candidate from APP

Aguda Olatunbosun candidate from BP

Adeyemi Hammed Babatunde candidate from LP

Bakare Babajide Badejoko candidate from NNPP

Balogun Ibrahim Adebisi candidate from PDP

Mohammed Moroof Adeleye candidate from SDP

 

2023 Lagos Island II constituency election

In 2023 Lagos Island II constituency election there are 8 contested candidates that participated in the election

Afinni Olanrewaju Suleiman candidate from APC

Oluwole Adewale Ganiu candidate from AA

Adetayo Motunrayo candidate from ADP

Adeniji Adeyinka Hilary candidate from BP

Apata Feyitayo candidate from LP

Jones Maxwell Akinyemi candidate from NNPP

Davies Lawal candidate from PDP

Oriola Kareem candidate from SDP

 

2023 Lagos Mainland II constituency election

In 2023 Lagos Mainland II constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Raji Olalekan Idris candidate from AA

Onwuka Yvonne Chioma candidate from ADC

Ishaq Oladele candidate from ADP

Shabi Rasheed Adebola Adekola candidate from APC

Emenyi Abang Edet candidate from APM

Igbasan Yomi candidate from BP

Shodimu Olufemi George candidate from LP

Ayanwale Olarenwaju Alade candidate from NNPP

Pratt Akintunoe Bababunmi candidate from PDP

Browne Omowunmi candidate from SDP

 

2023 Mushin II constituency election

In 2023 Mushin II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Savage Adebowale Joseph candidate from AA

Ojuolape Simeon Omowale candidate from AAC

Adebayo Abolore candidate from ADC

Adekanmbi Abidemi candidate from ADP

Kazeem Olayinka M. candidate from APC

Oguntuwase Olatunde candidate from BP

Ayanlola Paul candidate from LP

Alubankudi Adebayo Sheriff candidate from NNPP

Aremu Tajudeen candidate from PDP

 

2023 Oshodi/Isolo II constituency election

In 2023 Oshodi/Isolo II constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Zubayr Akinlade Abd Rahmon candidate from AA

Ajayi Ebenezer Olufunmi candidate from AAC

Oytemole Oluwafikemi Racheal candidate from ADC

Jimoh Shadiat candidate from ADP

Ajomale Oladipo Oluyinka candidate from APC

Oni Oluwatoyin Funmilola candidate from BP

Obanufin Shehu Samuel candidate from LP

Nwoye Phillip Emeka candidate from NNPP

Aregbe Saheed Adekunle candidate from PDP

Adaranijo Alex candidate from SDP

 

2023 Shomolu II constituency election

In 2023 Shomolu II constituency election there are 10 contested candidates that participated in the election

Apata Samuel Olu candidate from APC

,Olusegun Fatai candidate from LP

,Ajayi Ayodeji Johnson candidate from PDP

,Olaiya Ibrahim candidate from ADP

Adewole Dare Jerry candidate from BP

Baale Taoreed Oladipo candidate from NNPP

Shobamowo Gbolahan Joseph candidate from A

Ishola Rauf Shina candidate from AAC

Salami Bashiru candidate from SDP

Koledoye Johnson Ade candidate from AA

 

2023 Surulere II constituency election

In 2023 Surulere II constituency election there are 12 contested candidates that participated in the election

Sangodara Mosunmola, Rotimi candidate from APC

,Famoritade Oladele Sunday candidate from LP

,Johnson Modupe Olabowale candidate from PDP

,Mogaji Olalekan Kamoli candidate from AA

,Ogunbiyi Ayodele Mogbafolu candidate from YPP

Clement Ojo Ilasheva Lawanson candidate from NNPP

Adesanya Olalekan Olusola candidate from BP

Aileru Adebayo Quadri candidate from ADC

Kampe Juliana candidate from ADP

Esere Rifqat Olaseni candidate from SDP

Ahmed Fatimoh Olashile candidate from PRP

Oseni Oluwaseun Elijah candidate from AAC

 

2023 Ojo II constituency election

In 2023 Ojo II constituency election there are 9 contested candidates that participated in the election

Yusuf Babatunde Raji candidate from AA

Toyi Idowu Segbemu candidate from ADC

Ifeanyi Okolie candidate from ADP

Tijjani Suraju Olatunji candidate from APC

Okoh Innocent Samuel candidate from BP

Tanpinnu Reuben Shediye candidate from LP

Emmanuel Ozor Chukwurah candidate from NNPP

Amosu Rasheed Oladele candidate from PDP

Philips John candidate from SDP

 

2023 LAGOS state house of assembly election results

These are the elected candidates in 2023 Lagos state house of assembly election

Hon. Mudashiru Ajayi Obasa represented AGEGE I constituency, Hon. Saad Lukman Olumoh AJEROMI IFELODUN I constituency, Hon Jimoh Orelope Lukman Olatun represented ALIMOSHO I constituency, Hon. Mojisala Laskat Meranda represented APAPA constituency, Hon. (engr) Setonji S. David represented BADAGRY III constituency, Hon. Sylvester Oliwadahunsi Ogunkelu Mai represented EPE II constituency, Hon. Yshawu Olusegun Gbolahan eti osa II constituency, Hon Ajayi Oladele Oluwaniamilar IBEJU-LEKKI II constituency, Hon. Diotu Ojo Emmanuel represented IFAKO IJAIYE III constituency, Hon, Adedamola Richard Kasunmu represented IKEJA II constituency, Hon. Aro Mashood Abiodun represented Ikorodu II constituency, Hon, Saheed Obafemi Wasiu represented KOSOFE II constituency, Hon. Olanniwaju Suleiman Afinni represented Lagos island II constituency,

Hon Shahi Rasheed Adebols Adekola represented Lagos mainland II constituency, Hon. Kazeem Olay─▒mka Muyideen MUSHIN II constituency, Hon. Surajudeen Olatunji Tijani represented OJO III constituency, Hos. Ajomale Oladipo Olayinka represented oshodi isholo II constitution, Hon. Apata Samuel Olu represented somolu II constitution, Hon. Sangodara Mosunmola Rotimi represented surulere II constituency, Hon. Lawal Aina Musibau represented APAPA II constituency, Hon Bonu Solomon Saanu represented Badagry I, Hon. Mustainu A. Tobun represented EPE constituency, Hon. Nobeem Babatunde Adams represented eti osa constituency, Hon. Fatai A. Mojeed represented IBEJU-LEKKI constituency, Hon. Temitope A. Adewale represented IFAKO IJAIYE I constituency,

Hon. Lawal Adeneyi represented IKEJA I constituency, Hon. Ogunleye Gbolahan Adetokunbo IKORODU I constituency, Hon Ganiya Babatunde Okanlawon Sanni represented KOSOFE constituency, Hon Princess omolara oyekan omilegbon represented Lagos island constituency, Hon. Owolabi Ibrahim Ajani represented Lagos Mainland constituency, Hon. Nureni Ayinde Akinsanya represented MUSHIN I constituency, Hon. Ege Olusegun Adebisi represented OJO constituency, Hon. Ogundipe Stephen Olukayade represented oshodi isholo I constituency, Hon. Orekoya Abiodun Abimbola represented somolu I Constituency, Hon Elliot Desmond Olusola represented surulere I Constituency, Hon. Abdulkareem Jubreel Ayodeji represented AGEGE II constituency, Hon. Oluwe Sabur Akanbi represented AJEROMI IFELODUN II CONSTITUENCY, Hon. Kahinde Olaide Joseph represented ALIMOSHO II constituency won on the party of All Progressives Congress APC

Hon. Doherty Olukoya David amowu odofin II constituency, Hon, Osafie Foluke Stella represented AMUWO-ODOFIN constituency won on the party of labour party LP

Source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *